Одабрани пројекти могли би да привуку инвестиције од 19 милиона евра * Општине добијају стручну помоћ за креирање акционих планова и проналажење инвеститора

Београд, 30. август - Ниш, Зрењанин, Рашка, Тутин, Пријепоље, Нова Варош, Кањижа и Дољевац осмислили су пројекте јавно-приватних партнерстава којима би у наредној години могли да привуку инвестиције од скоро 19 милиона евра. Њихове пројектне идеје изабране су за најбоље на конкурсу „Јавно-приватно партнерство као развојни потенцијал“ који спроводи Национална алијанса за локални економски развој (НАЛЕД) уз подршку УСАИД пројекта одрживог локалног развоја.

Како би им помогли да пројекте спроведу у дело, НАЛЕД је формирао консултантски тим сачињен од правника, економиста и стручњака за банкарство, који ће у наредних месец дана радити са тим градовима и општинама на креирању акционих планова за реализацију ЈПП пројеката. Такође, НАЛЕД и УСАИД ће средином новембра организовати инвеститорску конференцију у Београду на којој ће локалне самоуправе представити пројекте потенцијалним приватним партнерима и финансијерима.

Критеријуми према којима су ЈПП пројекти изабрани за најбоље били су брзина имплементације, постојање интереса приватног сектора, ефекти на привреду, доступност финансирања, досадашње активности на реализацији (студије, планови, дозволе, решена имовинско-правна питања...), иновативност идеје, као и предност реализације путем ЈПП у односу на друге начине улагања.

НАЈБОЉЕ ПРОЈЕКТНЕ ИДЕЈЕ:

Град/ОпштинаПројекат јавно-приватног партнерства

НишПроизводно-едукативни винарско-воћарски дом

ЗрењанинТерра Паноница  (модернизација бање Русанда)

РашкаРециклажно двориште 

ТутинСакупљање, откуп и прерада шумских плодова и лековитог биља

Нова ВарошКогенеративно постројење на биомасу (топлотна и електрична енергија)

ПријепољеРегионална хладњача за Пријепоље и Прибој

ДољевацТржни центар Пуковац (трансформација пијаце у дистрибутивни центар)

КањижаПољопривредни логистичко-дистрибутивни центар

 

Конкурсом „ЈПП као развојни потенцијал“ биле су обухваћене 32 локалне самоуправе, а пријављено је 29 пројеката. Највише је поднео Ниш (четири), Тутин и Врњачка Бања (по три), Нови Сад и Кикинда (две). Предложени пројекти ЈПП били су веома разноврсни, од изградње спа и спортско-рекреативних центара, прихватилишта за псе, модернизације уличног осветљења, развоја оптичке телекомуникационе мреже, реконструкције болница, опремања индустријске зоне до градње паркинга.

О пројекту

НАЛЕД је носилац пројекта „Јавно-приватно партнерство као развојни потенцијал“ који финансира УСАИД Пројекат одрживог локалног развоја. Циљ пројекта је мотивисање локалних самоуправа да привуку нова улагања путем ЈПП како би унапредиле своје услуге и инфраструктуру за добробит грађана и привреде. Циљ је и да се кроз менторску техничку помоћ у изради акционих планова за пројектне идеје оспособе за самосталну реализацију оваквих пословних аранжманима са приватним партнерима.

О јавно-приватном партнерству

Јавно-приватно партнерство представља модел улагања у којем с једне стране учествује јавно тело (држава, локална самоуправа, јавно предузеће), а са друге приватни партнер. На овај начин јавни сектор, најчешће у недостатку расположивих средстава, обезбеђује пружање јавних услуга или изградњу неопходне инсфраструктуре док приватни партнер смањује ризик при инвестирању. Приватни партнер добија дугогодишњи уговор, али и одговорност да обезбеди висок квалитет услуге која му је поверена или инфраструктуре коју гради. 

Светска пракса показала је да путем ЈПП локалне самоуправе могу да граде школе, болнице, путеве, развију систем управљања отпадом, модернизују водоснабдевање, смање листе чекања за поједине здравствене услуге и др. У Србији је, по Закону о јавно-приватном партнерству из 2011. до сада одобрено пет ЈПП – Лозници за организацију градског превоза, Шапцу за изградњу јавне гараже, Новом Саду за развој оптичке мреже, Апатину за развој луке и Зрењанину за производњу топлотне и електричне енергије из биогаса, а постоје и десетине ЈПП која су покренута пре доношења тог закона.

За све додатне информације можете да нас позовете на 063361250 (Иван Радак, саветник за медије) или пишете на Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.